Co zrobić, żeby przedłużyć żywotność akumulatora?
Akumulator to część, która ulega ciągłej eksploatacji. Pełni on jednocześnie bardzo ważną funkcję w samochodzie, a także innych maszynach. Bez sprawnego akumulatora rozruch silnika staje się niemożliwy. Jak można zadbać o tę część, aby przedłużyć jej żywotność?
Jak dbać o akumulator?
Żywotność akumulatora w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest eksploatowany. Kolejną istotną kwestią jest okresowa pielęgnacja części. Aby akumulator mógł służyć bezawaryjnie przez wiele lat, konieczne jest regularne kontrolowanie stanu jego naładowania. Co zrobić, jeśli jest on zbyt niski? Akumulator można podładować prostownikiem lub dłuższą przejażdżką. Warto sprawdzić przy okazji napięcie na klemach przy pracującym silniku. Jeśli wynosi ono znacznie mniej niż 14,4V należy bliżej przyjrzeć się działaniu alternatora. To jednak nie wszystko. Długą żywotność akumulatora zapewnia częste oczyszczanie klem oraz uzupełnienie elektrolitu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet zadbana część prędzej czy później ulegnie zużyciu. Niesprawny element należy oddać na skup zużytych akumulatorów i wymienić na nowy.
Kiedy akumulator nadaje się do wymiany?
Akumulator to część podlegająca ciągłej eksploatacji. Nawet odpowiednia, regularna pielęgnacja nie uchroni go przed całkowitym zużyciem. Wymiana może okazać się nieunikniona, jeśli część ma stale niski poziom naładowania, rozrusznik wydaje charakterystyczne rzężenie, a silnik podczas rozruchu wchodzi na wolne obroty. Do innych, niepokojących objawów, należy też wyraźne osłabienie światła reflektorów i kontrolek na desce rozdzielczej. Również napęczniała obudowa części nie wróży nic dobrego. W przypadku stwierdzenia niesprawności stary element trzeba oddać na skup zużytych akumulatorów i zainwestować w nową, w pełni sprawną część.